Zastosowanie odpowiednich gazów osłonowych oraz techniki łączenia stali i metali nieżelaznych jest kluczowe w osiągnięciu trwałej i dokładnej spoiny - gładkiej, bez wad przetopu i pęknięć. Dlatego w zależności od rodzaju materiału i specyfiki zlecenia proponujemy naszym Klientom spawanie metodami MIG/MAG i TIG, które polegają na wykorzystaniu energii łuku elektrycznego w osłonie gazowej:
- metoda spawania MIG (gaz osłonowy jest chemicznie obojętny, np. hel lub argon) - spawanie aluminium, magnezu, miedzi oraz innych metali nieżelaznych i ich stopów,
- metoda spawania MAG (gaz osłonowy jest chemicznie aktywny, np.dwutlenek węgla) - łączenie stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych,
- metoda spawania TIG (gaz osłonowy jest chemicznie obojętny) - łączone elementy są ze sobą stapiane lub łączone przy pomocy dodatkowego topliwego materiału dodawanego do jeziorka spawalniczego; metoda TIG szczególnie nadaje się do łączenia elementów metalowych o niewielkiej grubości, w których wymagana jest estetyczna spoina wysokiej jakości i czystości (nie trzeba jej czyścić po zakończeniu spawania); w taki sposób łączymy stal nierdzewną oraz aluminium i stopy aluminium.
Posiadamy pięć stanowisk MIG/MAG do spawania stali i metali nieżelaznych oraz dwa stanowiska TIG. Spawanie wykonujemy półautomatem spawalniczym z obrotnikiem oraz na stanowisku zrobotyzowanym.
Spawanie MIG/MAG i TIG - korzyści
Łączenie elementów metodami MIG/MAG i TIG gwarantuje wykonanie spoin wysokiej jakości przy
dużej wydajności spawania. Ponadto każda z metod wiąże się z odrębnymi, dodatkowymi korzyściami.
TIG (Tungsten Inert Gas) umożliwia:
- spawanie elementów o niewielkiej grubości (od poniżej 1 mm do 10 mm),
- dużą kontrolę nad procesem spawania,
- spawanie różnego rodzaju metalu i stopów,
- wykonanie czystej i estetycznej spoiny.
MIG (Metal Inert Gas) i MAG (Metal Active Gas) umożliwia:
- dużą powtarzalność w przypadku zautomatyzowania procesu,
- spawanie elementów o dużym zakresie grubości.
Zgrzewanie - łączenie elementów stalowych i metalowych
Proces zgrzewania polega na uplastycznieniu (rozgrzaniu) brzegów zgrzewanych ze sobą elementów, co umożliwia ich połączenie pod wpływem docisku powierzchniowego. W zależności od rodzaju materiału poddawanemu zgrzewaniu oraz wymagań Klienta stosujemy dwa rodzaje zgrzewania:
- punktowe - stosowane w przypadku łączenia stali stopowych, węglowych i metali nieżelaznych; najpopularniejsza metoda zgrzewania cienkich blach, która polega na dociskaniu do siebie dwóch elementów przy użyciu dwóch elektrod kłowych. Pod wpływem przepływu prądu elektrycznego elementy w miejscu styku przechodzą w stan plastyczny, a następnie na skutek nacisku łączą się ze sobą,
- liniowe - umożliwia wykonanie długiej spoiny o nienaruszonej ciągłości, metoda dobrze sprawdza się również przy łączeniu cienkich blach, ale tworzenie spoiny odbywa się w nieco inny sposób; nałożone na zakładkę blachy zostają przeciągnięte pomiędzy dwiema elektrodami krążkowymi, które przewodzą prąd elektryczny i dociskają obie blachy do siebie.
Stosujemy nowoczesne zgrzewarki wyposażone w podzespoły sterujące, dzięki czemu cały proces zostaje zautomatyzowany. Urządzenia na bieżąco dobierają podczas pracy najważniejsze parametry, jak np. natężenie prądu czy optymalny czas zgrzewania.
Zgrzewanie metali - korzyści
Ze względu na duże zautomatyzowanie procesu zgrzewania metali metodą punktową o liniową, możemy zapewnić:
- dużą precyzję i dokładność łączenia nawet skomplikowanych konstrukcji,
- stabilność połączonych części,
- wysoką wydajność i produktywność całego procesu,
- utrzymanie stałej powtarzalności efektów łączenia.
Chcesz skorzystać z usług spawania MIG/MAG i TIG lub usługi zgrzewania metali? Masz dodatkowe pytania?
Chętnie na nie odpowiemy i przygotujemy ofertę na miarę Twoich potrzeb.